The world of Mr. Tolkien

6. listopadu 2012 v 21:06 | Nolmë |  Sledovat

Zdravím přátelé!Nepochybně se nemýlím, řeknu-li, že Středozem pana J. R. R. Tolkiena zná dnes každý. Proto má také právo, abychom jej nazývali klaiskou fantasy literatury. Kdo ale čeká článek typu "narodil se, psal, zemřel ..." ten se asi nedočká. Bude to spíše takové mé konstatování a mé postřehy. Pokud na to máte nervy, čtěte dál ...Jak už jsem řekla úvodem, není třeba dlouze pana Tolkiena představovat. Co bych jen tak doplnila pro ty "koumavější" z vás, tak John Ronald Reuld Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v Oranžském svobodném státě (jestli vám to něco řekne).

Můj celkový pohled
Musím říct, že pro mne je Tolkien něco jako otcem fantazie (za praotce považuji Shakespeara a jeho Sen noci svatojánské - Oberon s Titanií jsou prostě úžasní). Stál v podstatě u prvopočátku a před ním ani za ním, není už nic tak výrazného ani uchvacujícího (touto větou NEchci zesměšnit např. Ch. Paoliniho a jiné novodobé spisovatele - bezpochyby by mu mohli konkurovat). Chci tím jen naznačit to, že pokaždé, když si přečtu znovu Hobita, nebo některý díl s Pána prstenů, najdu zd něco, co jsem dříve neviděla a možná ani nechtěla vidět. Postupně tak stále hlouběji zabředávám do příběhu, i když je mi znám již od mého útlého dětství. Možná bych měla trochu začít i s kritikou. Ta se myslím hledá v Tolkienových dílech celkem špatně. Snad jen taková drobná "moucha" by byla, že já osobně jsem některé pasáže zrovna na poprvé nepochopila a některé se mi zase vůbec nelíbily a upravila bych je. V které knize, ale tohle nenajdete. Tak si myslím, že tyto drobné a ryze individuální nedostatky můžeme opomenout a užívat si díla, jako celku (který je skutečně nepřekonatelný).

Co mě zaujalo
Tak kromě tvorby, úspěchů a takových těch známých věcí třeba tohle:

Elfové
...aneb zpracování jeho elfů. Když už jsem zmínila Sen noci svatojánské, budu se ho držet. Tam byli elfové stvárněni jako malé a poletující stvoření sloužící královně (v knize se o nich mluví jako o vílách, ale v podstatě jsou to elfové). Naopak Tolkienovi elfové jsou pyšní, hrdí, vznešení, ...

Fantazie
... aneb kde ji vzal. Teď se nechci soustředit na inspiraci, ale na fantazii jako takovou. Já vyplodím jeden krátký příběh na A4 a má fantazie je na rok ochromena. Tokien psal dál a dál a dál a pořád měl nápady pro nové zápletky a příběhy. Navíc v době, kdy se lidé zajímali spíše o svobodu, vynálezy, politiku (mluvím o 19. - 20. stol.).

Vlastní jazyk
... aneb budu si mluvit jak já budu chtít. Víme, že Tokien rád přebýral různá slova a pojmy ze světu téměř neznámých jazyků. To víme. Ovšem opět mne fascinuje něco jiného a sice, jak ho napadlo že zrovna tohle slovo složím s tímhle a s trochou fantazie mi vznikne tohle. Nehledě k tomu, že si tak vytvořil celé věty a dokonce i básně.

Jeden příběh
... aneb životní téma. Od Silmarillionu přes Dobrodružství Toma Bombadila k Pánovi prstenů. Je až neuvěřitelné, že Tolkien vydržel téměř celý život (nebo přinejmenším hodně dlouhou dobu) u takřka jednoho tématu.

Závěr
Tak těm kdo vydrželi až sem gratuluji! Já osobně bych něco takového nikdy nepřečetla (ale nikomu to neříkejte). Takže já vám děkuji a zase někdy příště přátelé!zdroj obrázku
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 •Pet!nka• | Web | 14. května 2013 v 14:24 | Reagovat

Neřekla bych že vydržel u jednoho tématu, tvořil také mnoho jiného (slovníky, pohádky aj.), ale máš recht, že byl geniální. Chtěla bych mít talent na jazyky tak jako on, ale mam smůlu. Kromě češtiny nemam talent na nic.
Mě osobně na Tolkienových knihách zaujalo spíš to, že všechny postavy působí tak opravdově. Mají i špatné vlastnosti, přemýšlí, pochybují... byl skvělý! Mám ho hrozně ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.