Poslední přání aneb tak trochu jiná fantasy

18. prosince 2012 v 18:01 | Nolmë |  Sledovat
Zdravím!

Před pár dny jsem dočetla první sbírku povídek Zaklínač od Andrzeje Sapkowskeho. Má název Poslední přání. Teď bych vám zkusila sdělit své dojmy, postřehy a pokusím se i o krátký obsah...

Tak začneme již tím zmiňovaným obsahem. Série Zaklínač je tvořena celkem (tuším že) sedmi knihami, z nichž Poslední přání je z nich první. Oním zaklínačem je pochopitelně světoznámý Bílý vlk, nebo-li Řezník z Blavikenu, nebo-li Geralt z Rivie. Ovšem co je to vlastně zaklínač. Inu je to vpodstatě člověk, ovšem s vylepšenými (zmutovanými) schopnostmi. Jako malý hoch tedy musel podstoupit tvrdý výcvik a taky různé "otravy" jedy apod. Tyto mutace dodávají zaklínačům rychlost, obratnost, sílu, zesílené reflexy a moc používat znamení moci. Zároveň je však jejich změny organismu a tím i vzhledu, odsunuly na okraj společnosti. Chodí tak po světě a na živobytí si vydělávají tím, že si nechávají platit za zabíjení příšer a různých výplodů temna.
To by bylo na úvod. Teď jednotlivé kapitoly:

Prolog - Cesta, z níž není návratu
Vypráví o Geraltově matce, čarodějce Visseně a jeho (údajnému) otci, rytíři Korinovi. Ti se setkávají s nebezpečným mágem, který nedaleko jedné malé vesničky stvořil nestvůru jménem Koščej (obří korýš).

Zaklínač
Povídka, kde Geralt stojí před těžkým úkolem - král Foltest mu nabídl odměnu za to, že zbaví prokletí jeho milovanou dcerušku, ovšem zakletou v krvelačnou strigu.

Zrnko pravdy
Geralt v lese nachází malý statek, kde přebývá člověk-příšera, tedy člověk s hlavou a tělem lva (velmi se počátek příběhu podobá pohádce Kráska a netvor). Příběh má ukázat, že zrnko pravdy je i v tom, že láska umí i hory přenášet a to nejen v pohádkách (ironie že?)

Menší zlo
Člověk někdy stojí před větším a menším problém. Před větším a menším zlem. Jak ale poznat, které je to pravé, menší? Stejí problém teď leží i před Geraltem: má raději důvěřovat úskočnému čaroději anebo prokleté zbojnici-princezně?

Otázka ceny
Povídka podstatná především pro děj v dalších knihách. Gearlt si zde zvolí svou malou přítelkyni pro další putování...

Konec světa
Povídka o údolí květů. Tentokrát má náš zaklínač za úkol zbavit místní vesničku jakéhosi stvoření, de facto - čerta.

Poslední přání
Děj povídky popisuje setkání Geralta s jeho životní láskou, čarodějnicí Yeneffer.

Hlas rozumu
Prolíná se všemi kapitolami a slouží vlastně jako propojení povídek. Geralt se totiž léčí po setkání se strigou v chrámu Melitelé.

Malé zhodnocení
Na Posledním přání jsem jako čtenář ocenila především originalitu. Líbí se mi částečné propojení s pohádkovými příběhy (i když opravdu hodně přepracovanými). Některým (zvláště mladším) čtenářům by v knize mohla vadit ta (jako říká jedna hlavních postav) ůtrocha prasečinek" v podobě lehké erotiky, sprostých výrazů apod. Věřte, nebo ne, ale příběhu právě tyto věci potom dodávají jakousi celisrvost a prostě a jednoduše do Zaklínače patří. Především starší čtenáři si potom přijdou na své taky v irinickém a pichlavém humoru, který se v knize též vyskytuje.
Pokud tedy hledáte krásný příběh o bájných stvořeních, dobrodružství a hrdinech bez bázně a hany, potom určitě nesahejte po Zaklínačovi. Mladším čtenářům potom knížku vůbec nedoporučuji. Mnoho parafrází by nemuselo být z jejich strany pochopeno. Kdo má ovšem chuť, ponořit se do až příliš realistického středověku a zažít morální dilema spolu s Geraltem, tak kniha se dá koupit okolo 200 Kč v každém lepším knihkupectví.
P.S.: V nejbližší době chci udělat recenzi ještě na hru Zaklínač, která byla inspirována právě těmito povídkami.
To je zatím vše, vaše
Nolmë
zdroj obrázku
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.