Zastaralé i moderní pojetí živlů

12. ledna 2013 v 21:35 | Nolmë |  Přemýšlet
Zdravím!


Oheň, voda, vzduch, země. Takhle většina lidí vnímá pojem "živel". A vnímala jsem ho tak i já. Tedy donedávna. Rozsah a hloubka těchto pojmů mne dosti zaujali ...

Jak už jsem napsala - oheň, voda, vzduch, země. Čtyři základní živly. Kolik zajímavostí je v nich však ukryto, jsem zjistila až nedávno.

zdroj 

Již nějakou dobu se jen tak pro zábavu (nebo já velmi často říkám "z hecu") zabývám filosofií a filosofickými názory různých osobností. Proto jsem se také rozhodla přečíst knihu Sofiin svět. Nelitovala jsem. Mimo jiné, že je to úžasně zpracovaná kniha, je také velmi poučná. Tedy právě zde jsem se dočetla o názoru některých řeckých filosofů. Ti měli totiž teorii, že svět, jako celek se skládá z těchto čtyř živlů (v Indii se knim potom měl přidat například "duch" a v Číně "strom" atd. ). Thalés se měl napříkald domnívat, že původem všeho je voda. Vše z vody vzniká a všechno se zase ve vodu obrátí. Soudil tak prý na základě pozorování Nilu. Ten se v okolí delty vždy po záplavách stáhne zpět do svého koryta. Půda, kterou osvěžil a zkypřil začíná být úrodná, na polích začne všechno růst.

zdroj

Jiný filosof, Anaximandros se zase domníval, že náš svět existuje v tzv. "neurčitu" nebo "bezmeznu". Domníval se tedy, že látka, z níž je vše stvořeno, musí být docela jiná než všechno, co je zní tvořeno. Pak tato látka nemůže být docela obyčejná voda, ale právě něco "neurčitého".

zdroj

Tím jsem trochu odbočila. U staré dobré tetičky Wiki jsem se dočetla něco jako že živly, se dají vlastně docela přesně definovat. Mají svůj charakteristický tvar, vlastnost a dokonce mají přidělený povahový typ člověka. Jak to tedy je:
Oheň, by se měl dát definovat jako teplý a suchý čtyřstěn pocházející z jihu. Docela logicky tomuto živlu náleží cholerik.
Vzduch. Je to prý teplý a vlhký osmistěn pocházející z východu. Sedí lidem sangvinikům. Dvacetistěnná voda je chladný a vlhký živel ze západu a sedí prý nejlépe flegmatikům. Krychlová země je pak chladná a suchá. Pochází ze severu a vyhovuje melancholikům. Všechny tyto pojmy jsou vážně logicky odvozené, ale já nejsem zrovna ten správný člověk, který by je měl vysvětlovat a předávat dál. Takže, snad příště.

zdroj
To by bylo tak pro dnešek všechno. Právě tyto věci mne zaujali a proto jsem se o ně chtěla s vámi podělit. A doufám, že jste při čtení nezapomněli: s nadhledem jde všechno lépe.
Děkuji za pozornost, vaše
Nolmë
zdroj obrázku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.