Mytology = Fantasy

14. února 2013 v 8:48 | Nolmë
Zdravím přátelé!


Kostěj? Fenrir Šedohřbet? Trpaslíci? Odkud se vlastně vzali?

Už nějakou dobu se zabývám Severskou myologií a teď díky Dějepisné olympiádě i mytologií Slovanskou. A jelikož jsem také zapálený fanoušek fantasy knih, nemohla jsem si nevšimnout určitých podobenství mezi těmito tématy.
Je patrné, že téměř každý spisovatel fantasy knížek či povídek se nechal inspirovat právě mytologií. Vždyť elfové, trpaslíci a draci pocházejí právě odtud. Někteří, jako třeba elfové, však nebyli přesně charakteristicky znázorněny. Tak si je každý autor jednoduše "upravil k obrazu svému". Potom zde máme vlastně několik druhů elfů a sice: malé lesní víly Williama Shakespeara, vznešený lid pana Tolkiena, věčné utlačovanou a zatrpklou "starší krev" Andrzeje Sapkowského anebo noční elfy s dlouhýma špčatýma ušima ze hry World of Warcraft.

zdroj

Teď už ke konkrétním postavám. V hlavičce jsem napsala jméno Fenrir Šedohřbet. Kdo nezná, je to vlkodlak z Harryho Potter, sloužící Voldemortovi. Není ale jediný tohoto jména v Narnii totiž existoval služebník Bílé čarodějnice. Jeho první jméno znělo Maugrim (Lev, čarodějnice a skříň), sám autor ho ale prý později přejmenoval. A původ jména? Fenrir, je mýtická postava severské mytologie. Je synem boha Lokiho a údajně nejděsivějším a nejobávanějším stvoření možná proto, že při soudném dni (Ragnaröku) má spolkout vládce bohů Ódina.

zdroj

Nejvíce podobností s pověstmi jsem tedy našla v románech A. Sapkowského. Jelikož pocházel z Polska, není se čemu divit, že ze Slovanské mytologie toho odčerpal vážně hodně. Tady na ukázku. Tak například Koščej.V Zaklínačovi vystupuje v podobě mutanta kraba a pavouka. (viz můj článek Poslední přání aneb tak trochu jiná fantasy) Tento Koščej/Kostěj se prapůvodně vyskytoval také v Rusku, jako chtivý stařec lačnící po mladých a krásných ženách. V nestvůrách pokračujeme dál. Světe div se, v mytologie mají původ také Kikimory. Opět v Zaklínači bytosti podobné pavoukům, v Rusku známé jako škaredé stařeny žijící na blatech, co nebohým vesničanům unášejí děti. A do třetice všeho dobrého.Vij. Podle Sapkowského legendární stvoření podobné stonožce, podle mytologie posel smrti v podobě ducha či démona. A mohla bych takto pokračovat dál v podobě polednic, půlnočnic, čertů, malých mužíků, vampýrů anebo známých elfů, trpaslíků a gńomů.

zdroj

Tento článek určitě nelze brát jako výtku autorům. Berte ho pouze, jako malou zajímavost další obohacení vašich mozkových závitů. Vaše,
Nolmë
zdroj obrázku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charlesdrype | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 17:05 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more...</a>

2 KIRAGece | E-mail | Web | 10. července 2018 v 4:14 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar picture leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that fluid does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet preferably put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/why-do-you-have-swollen-feet-after-pregnancy>swollen feet after pregnancy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.