Za barikádou

15. dubna 2013 v 20:11 | Nolmë |  Tvořit
Zdravím přátelé!

Krátký melancholický příběh psaný zpoza barikády...

Slunce již překonalo vrchol barikády, kdy se mladík probudil. Seděl teď ve starém křesle s listově zeleným čalouněním a dubovými opěradly. Jaký to komfort pro chudého pařížana.
Zlehka si promnul oči, prohrábnul černé kadeře a horké čelo položil do svých spocených dlaní. Jeho hlava se stala pevností, kterou se nevyditelná síla snažila svrhnout. Jeho srdce se proměnilo v pěsti hladových lidí, jež buší na brány Versailles. Tlouklo stejně dravě a neúnavně, přesto však velmi žalostně.
Mladík se pokusil srovnat si myšlenky, které mu nekontrolovatelně prolétávaly hlavou.
V noci pili. Pili na svobodu a přátelství. Pili pro naději a ... nikdo neví. Navenek pili, v nitru se modlili. Opěvovali nadcházející dny. Jaké budou a jestli vůbec přijdou, ale nikdo netušil. Neodvažovali se nahlédnout do budoucnosti. Žili pro přítomnost a budoucnost je děsila.
Přemýšleli o životě. Proč a nač, pro koho a od koho. Měli by žít a zemřít pro své manželky a děti. Žili jen sami pro sebe, zemřít se chystali pro národ a vlast. Proč? Neznali pravý smysl života. Vyrostli na ulici. Ulice pro ně byla matkou, město manželkou, národ dítětem. Matka jim vtloukala do hlavy své vlastní zásady života, manželka byla opora a útočiště, dítě naříkalo. Přijali jejich filosofii a žili podle ní.
Svět lidí neznali. Znali jen své přátele a své nepřátelé. Ani jedny ale za lidi nepočítali. Přátelé pro ně byli dětmi ulice a Paříže. Nepřátelé považovali za prach na botě. Nebáli se jich, nebyli pro ně ničím. Možná jen politováníhodnou záležitostí.
Výstřel. Mladík se nelekl. Jen jeho tmavě hnědé oči vypadaly přinejmenším nepřítomně. Z myšlenek zpět do současnosti.
Boj o zítřek začal. Někdo mu sevřel na ramenu. Vzhlédl. Jeden z jeho přátel se nad ním tyčil s děsivou vážností. Pozvedl ruku a podal mladíkovi zbraň. Ten ji uchopil smutně se pousmál a vykročil vstříc nejistému zítřku a ještě nejistější budoucnosti.
Vaše
Nolmë
zdroj obrázku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.