Mexičtí přátelé

19. června 2013 v 13:42 | Nolmë |  Žít
Zdravím přátelé!


Jako každoročně i letos se u nás ve městě konal mezinárodní folklórní festival s názvem Světlovský bál a jako každoročně i letos se k nám sjelo několik tanečních i hudebních souborů ze všech koutů planety. Mezi ty z Evropy patřil třeba soubor z Frýdku-Místku či z Polska. Nejvíce však jistě zaujal mimo-evropský soubor, který se u nás ocitl bůh-ví-jakým-zázrakem, z Mexika. Právě o něm bych se chtěla v tomto článku zmínit.


Naši návštěvníci nás zaujali hned na prvním výchovném koncertu pro zdejší školy. Naše muzika společně se souborem Světlovánek, měla přijít na řadu po souboru z Polska. Tak jsme naklusali do přísalí a jelikož měl Poláci vystoupení dlouhé deset minut, začalo nekonečné čekání. O brzké rozptýlení se nám ale brzy postaral mexický pár, postávající u baru (shodou náhod s vedoucím našeho souboru). Chvilku jen tak klábosili (vlastně ale netuším jak - náš učitel neovládá ani jeden světový jazyk, ale tak s trochou nadsázky se to opravdu dalo považovat za rozhovor) a potom jim náš učitel nabídl pravou moravskou slivovici. Možná jim to připomnělo tequilu, každopádně vypili to na "ex". S Mexičanem to nijak zvlášť nepohnulo. Za to Mexičanka vypadala přinejmenším "vykolejeně". Musela se otočit, několikrát se prásknout do hrudníku a ještě při tom všem kuckala jako blázen. Takže tolik k našemu prvnímu setkání.
Po tomto vystoupení jsme měli všichni zajištěny obědy ve školní jídelně. My jsme v tu dobu byli dávno z kroje venku, za to naši přátelé z Mexika ne ...
Odpoledne se celý program z dopoledne přesunul do vedlejšího městečka. Co se dělo po vystoupení vím pouze ze slov mojí kamarádky, jelikož jsem kvůli nemoci musela odjet brzy.
Mexičani si již za tu dobu stihli zvyknout na Slivovici, takže pro ně nebyl problém házet ji do sebe jednu za druhou. Za chvilku se tak na jejich tvářičkách začaly objevovat červené dolíčky. Takže si stoupli na chodník společně s vedoucími Světlovánku a začali prozpěvovat mexické písničky. Obča se k tomu přidal i nějaký taneček, takže to muselo vypadat přinejmenším velice vtipně.
Sobota, brzké odpoledne. Začal hlavní program celého Světlovského bálu, který se konal na největším place u nás ve městě, před hasičskou zbrojnicí (aby to neznělo tak hloupě, někteří tomu začali zase říkat "Na Glodovci"). V kroji jsme tam tvrdli dohromady cca 4 h. Naši noví kamarádí se nám ale znovu postarali o rozptýlení.
Protože jsme s nimi tentokrát sdíleli šatnu, byla komunikace jednodušší. Nejdřív jen tak posedávali a nevšímali si nás. Potom jeden z nich prošel okolo nás se slovy: "¡Hola!" [olá]. A když oni po svojem, my po našem: "Ahoj!". Takže první mezinárodní vztahy byly navázány. Začali jsme po sobě navzájem opakovat. My jsme přišli vtipní jim, oni zase nám.
V tom jeden můj kamarád ukázal na sebe a řekl směrem k Mexičanům: "Zdeňa." Vylezlo z nich všechno od "stejda" po "zdeña".


Mexická kocovina - česká kocovina - moravská kocovina - no nemáte to jedno? :D
To byli ti, co komunikovali. Opodál však polehávala skupinka, kterou evidentně "moravské klima" nehorázně zmohlo.


Teď nějaká osobní příhoda. Mexičani byli opravdu hoodně komunikativní a společenští. Div, že jsem se tam nevdala, protože co jsem kolem něj prošla, provolával na mne jeden člen jejich muziky: "Hola señorita." Poprvé potěší, popáté rozesměje.
Abych je ale jenom nepomlouvala. Toto setkání mi naprosto změnilo náhled na pojem "temperament". Oproti našim mexickým přátelům ho totiž nemá nikdo. Mimo jejich chování na to poukazuje i jejich ohnivý tanec, který si zakládá především na podupávání (podupávání je slabé slovo, když tančili bylo to jak dusot stáda bizonů).
Tolik tedy k našim novým kamarádům z Mexika. Bylo to neuvěřitelné setkání.
Vaše
Nolmë
zdroj obrázku
- všechny obrázky (kromě toho úvodního) jsou mnou pořízené
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.