Dvojité ostří meče osudu

25. srpna 2013 v 10:14 | Nolmë |  Sledovat
Zdravím přátelé!
Zasvěcení možná už z nadpisu poznali, že se jedná o druhý díl ze ságy o zaklínači Geraltovi, od nejlepšího polského spisovatele fantasy Andrzeje Sapkowskeho. Takže se pojďme vrhnout na něco jako recenzi.


Teď jen stručný návrat k tomu, co jsem popsala již u recenze na Posledního přání. Sedmidílná sága pojednává o bělovlasém zaklínači jménem Geralt z Rivie. Nejedná se v podstatě o souvislý děj, nýbrž o částečně na sebe navazující povídky.
Pojďme se tedy podívat na jednotlivé obsahy:

Hranice možností
Co se může stát, když se Geralt potká s podivným rytířem Tři Kavky a následně s královskou výpravu na draka, který se později ukáže jako vzácný zlatý. A samozřejmě nebude chybět ani Geraltova svůdnická nátura a "trocha Marigoldových prasečinek".

Střípek ledu
Zaklínač bude mít tentokrát za úkol vybojovat si lásku své milované Yenneffer. S kým? No řekněme, že město s kouzelným názvem Střípek ledu, je ve svých útrobách shnilé a jedovaté.

Věčný oheň
Jak vyřešit problém se záludným dopplerem? Bytostí, která si může přivlastnit podobu kohokoliv na světě. Navíc, když nejste ve městě vítáni ...

Trochu se obětovat
Nejkrásnější povídka z druhé knihy. Geralt tentokrát slouží jako překladač. Kníže Agloval prahne láskou k mořské víle Sh'eenaz. Láska je opětovaná, ale je jasné, že někdo se musí trochu obětovat. Kdo to bude?
Navíc se Geralt setkává s krásnou zpěvačkou Essi Daven, zvanou Očko. Jak jejich láska skončí, navíc když musí Geralt vyřešit spory mezi lidmi a rybookými obyvateli podmořského města Ys?

Meč osudu
Geralt už dávno zapomněl na Dítě Překvapení, které mu bylo určeno osudem. Teď se cesty jeho a malé Ciri znovu střetávají. V Brokilonu, poslednímu útočišti dryád bojujících za sovobdu, které chtějí Ciri přeměnit na jejich sestru. Nezbývá než spoléhat na osud.

Něco více
Možná by se to dalo nazvat mileecký trojúhelník. Geralt, Yenneffer a Ciri. Které z ní dá Geralt přednost, když Ciri je mu předurčená osudem a Yenneffer je jeho životní láska?

Něco končí, něco začíná
Zaklínač se nám žení! Za koho jiného než za krásnou Yenneffer. Ještě že seznam svatebních hostů má na starosti Marigold, takže o zábavu bude rozhodně postaráno.


Malé zhodnocení
Po přečtení Posledního přání jsem myslela, že už mě u zaklínače nemůže nic překvapit. Z narážek na pohádky a různých né úplně vysvětlených situací jsem byla tak trochu rozpačité. Přesto jsem dala Geraltovi ještě jednu šanci v podobě Meče osudu. A byla jsem celkem příjemně překvapena. Vím, že hodně lidí právě na tento díl nadává, kvůli nevalnému ději a nevelké důležitosti v celém sáze. Takhle mi to vůbec nepřijde. Daleko spíš bych řekla, že povídky z Meče osudu jsou srozumitelnější a čtenářům přístupnější (nebo jsem možná jenom natvrdlá). Celkovému ději jsou tady věnované asi jen dvě kapitoly, ale to bych nebrala jako bernou minci. Vždyť před sebou máme ještě pět dílů!
Co pokládám ještě za plusové body je to, že v této knížce se nevyskytuje zas až tak moc sprostších výrazů a děje (narozdíl od dílu prvního). Díky tomu jsou některé povídky (ve skutečnosti jedna) romantičtější a možná, což má dušička naplno ocenila. A nedá mi to nenapsat ještě jedno srovnání s prvním dílem. Meč osudu je totiž oproti Poslednímu přání daleko méně realističtější, neřeší se tak moc morální problémy a otázky správného rozhodnutí. Naopak tady nalézáme "obyčejné lidské" příběhy o lásce, a daleko víc "fantastičtější" stvoření jako draky, či rybolidi.
Takže na závěr: pro ty, co už mají zvládnuté Poslední přání, doporučuji za necelých 200 Kč koupit i Meč osudu a uričtě se do něho začíst. Není tak náročný jako jeho první díl a daleko víc se podobá klasičtějšímu fantasy.

Vaše
Nolmë
zdroj obrázku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarush ef | Web | 27. srpna 2013 v 23:53 | Reagovat

Panebože, miluju tu knížku. Ten okamžik, kdy Geralt najde Ciri! Když potká znova Yennefer! Musím si to zase přečíst.

2 Nolmë | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 7:34 | Reagovat

[1]: Máš pravdu - je to geniální :D

3 moje-dimenze | 29. srpna 2013 v 11:29 | Reagovat

A není ten disain na tebe trochu moc pozitivní??? :D Né, dělám si srnadu, je krásný! ;-)

4 Nolmë | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 11:38 | Reagovat

[3]: Alespoň ten design je pozitivní (když už né jeho autor) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.