Jak se daří soudruhům

7. února 2014 v 18:04 | Nolmë |  Přemýšlet
Zdravím přátelé!


Začínají letošní zimní olympijské hry, tentokrát z ruského Soči. V posledních dnech je to to nejaktuálnější téma dnešního světa. Vezměte Rusko a olympijské hry a dejte dohromady. Co vidíte?


Olympisjké hry. Kdysi přehlídka těch nejlepších sportovců z celého světa. Dnes jakési měřítko prestiže státu.
Rusko. Neuvěřitelně tragikomická země. Země zakalené minulosti, zakalené přítomnosti a zakalené budoucnosti. Země, která si hraje na demokracii ještě víc než Amerika.
Spojte dohromady.
Teď přemýšlím, zda je to víc k pláči či k smíchu.
Když pomineme postoje pana prezidenta/diktátora Putina, jako nenávist k homosexuálům (mimochodem všimli jste si dnešního "barevného" loga Googlu?) apod. a jiné "drobné nepříjemnosti" ohledně organizace, jako třeba fakt, že se Soči nachází v těsné blízkosti přírodních rezervací, zbyde nám podle mě to hlavní a nejhorší. Celkové náklady okolo 50 miliard dolarů. Tohle asi nebude úlně košer...
Všechno se buď nově budovalo, či radikálně opravovalo a renovovalo. Nové silnice, stadiony, zázemí pro sportovce a milion dalších nutných věcí. Jak už jsem řekla, olympijské hry mají velký vliv na prestiž státu. Jako pořadatelé by se měly ty státy, které si myslí, že na to momentálně mají nějakou dobu budované a zdokonalované areály, zázemí a podmínky vůbec.Né pouze ty, co jsou schopné pro tyto účely vyhodit najednou největší částku peněz. Pro někoho je asi obtížné racionálně posoudit své možnosti...
Troufnu si teď tvrdit, že za všechny tyto okolnosti může nějaká ta "ruská nátura". Tvrdím to, třebaže jsem Rusko nikdy nenavštívila a s žádným z jeho obyvatel se nikdy nesetkala. I tak si ale myslím, že Ruskou morálku a charakter můžu posuzovat podle svědectví historie a současnosti. Snad je i trochu chápu...
Zarostlí mužikové si nakráčeli do dvacátého století, nemajíce tušení o nadcházejícím moderním světě. Tomu předcházela krutá doba, krutí carové. Ale opravdu až tak krutí? Nevypadalo by to třeba ještě hůř, kdyby nad nimi nebděla pevná ruka s bičem? Snad ne, snad ano. Každopádně potom k nim přišla "nová doba". Ve zbytku Evropy už dávno zaběhlá. Doba demokracie a pokroku. A lidé se zvedli od svých polí a vodky a nechápali. Něco takového v nich přetrvává doteď. Stále ještě většina z nich stojí a investuje miliardy do akcí, jež mají dokázat opak. Ale přesto nadále stojí a nadále dnešnímu světu nerozumí.

Vaše
Nolmë
zdroj obrázku
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Taure | Web | 8. února 2014 v 11:39 | Reagovat

Moc se o OH nezajímám,ale je pravde,že v tom Rusku to je celé takové podivné. Přijde mi,že je za tím spousta věcí,co nemají být vidět. Ale kdo ví :-).

2 Jeremiáš | Web | 8. února 2014 v 17:12 | Reagovat

Rusko je velká země, tudíž potřebuje pevnou ruku. Demokracie je podle mě spíš iluze :-) . Všechny velké země jako Rusko nebo USA mají silnou moc koncentrovanou v rukou jednotlivce. Jinak se státy ovládat nedají...

3 Šárka | Web | 8. února 2014 v 20:57 | Reagovat

Tragikomie, ano to je slovo které Rusko vystihuje. :-)  Putin je jako typický příklad prachobyčejného diktátora, jen tak trochu na oko mírnější a schovívavější. A rusové ho milují...Ne že bych to přála všem, ale většině z nich...dobře jim tak. Barevné logo googlu je sympatické, narozdíl od podmínek které panují na místě. Být sportovec, bojím se tam jet. Jsou tam tak malé jistoty, tak velké rozdíly a tak nepředpovidatelní lidé. Jediné štěstí, že Stalin tehdy nestačil popravit všechny intelektuály a že i dnes se v Rusku najdou skvělé osobnosti. Taky je tam krásná příroda a místy i kultura. Ale ta země nahání hrůzu. A spousta jejich obyvatel, zejména turistek, co si denně vykračují po václaváku, se bezostyšně smějí roku 68 a dvaceti letům okupace. Chm...:-x

4 Nolmë | Web | 9. února 2014 v 9:00 | Reagovat

[1]: Zatím tam nemá být viděno hodně věcí. OH jsou jenom jednou z nich.

[2]: To je bohužel pravda. Je taky dost možné, že demokracie přišla v nevhodnou dobu, když jsme na to ještě nebyli úplně připravení. Ale přece jenom - demokracie je ideál, za který pořád ještě stojí bojovat ;-) Tak třeba jednou.

[3]: No přesně! Ohledně Putina mě děsí ještě jedna věc: že on byl v tomhle "rudém" úsvitu vychovávaný. Ze strany obou rodičů. Takže pro něj je to spíš jakási samozřejmost, že to v Rusku takhle bylo, je a bude. Na druhou stranu, ten kontrast špatných a dobrých lidí je tam obrovský. A kvůli r. 68 ... to by vydalo ještě na další články, stejně jako podrobný obrázek o Rusku :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.