"Neškodné" závislosti

3. května 2014 v 17:30 | Nolmë |  Přemýšlet
Zdravím přátelé!


Závislostí máme na výběr nepřeberné množství. Pravda je totiž taková, že téměř z každé záliby či zvyku se postupem času může stát závislost. A všechny jsou určitým způsobem škodlivé. Někdy zdraví nebezpečné a někdy prostě jen jakýmsi způsobem omezující.


Je asi víc než jasné, že 90% lidí se při vyslovení slova "závislost" vybavý drogy, cigarety či jiné návykové látky. Je to samozřejmé. Na ulicích se i za bílého dne pofklakují opilci, ve stínu pravidelně stávají pokuřující školáci, sem tam natrefíte na nějaké to individuum s rozšířenýma zorničkama. Společnost je zkrátka už nějakou dobu nastavená na určitý standard. A tak se už někteří nepozastavují ani nad dětmi s cigaretou v puse. "Nelíbí se nám to, ale co s tím my můžeme dělat, žeano." Špatná, špatná a špatná reakce. Ale to jsem krapet uhnula od tématu.
Výše vyjmenované závislosti jsou těmi nejčastějšími, to jistě. A v mém okolí tomu není jinak. ALE! Poslední dobou stále více pozoruji nárůst jiných a třeba i méně škodlivých "návykových témat". Okolo mě se čím dál tím víc rozrůstá fanouškovství, sledování seriálů, sportování, introverství a snílkovství jakbysmet. A to jsem prosím za posledních pět let nezměnila komunitu, ve které se pohybuju. Bylo to tady pořád? Protože to jsem se asi špatně dívala. Teď se to valí ze všech stran. Všichni si najednou našli zálibu v takovýchto sférách. Zda kvůli trendu, originalitě či zvědavosti ... to netuším. Ty "původní" závislosti jsou jimi každopádně postupně vytlačovány.

Sportování
Možná je to tím, že léto a "bikinová" sezona už se zase pomalu blíží, ale co chvíli si všímám narůstajícího počtu věcí na témě: zhubněte, work out baby!, steroidy, začněte se sebou něco dělat, buďte i vy krása a tak dále, a tak dále.Sama jsem už tomu tak trochu podlehla a to hlavně kvůli kamarádce, která mě navrtala do 30 days work out challenge a věcí tomu podobných. Né že bych si teda stěžovala :D Co tady ale zaručeně funguje, je dobrý pocit. A jakmile ho jednou máte, chcete ho mít častěji a víc. Časem si zvyknete, že po ránu nemůžete chodit ani se hýbat, ale dobrý pocit přetrvává. Takže návykovost je stoprocentní.

Zasněnost
Zdá se mi, že poslední dobou tak nějak odchází trendy typu "hodně kamarádů", "velká oblíbenost v kolektivu", "bohatý společenský život". Někteří se toho sice ještě pořád nenabažili a o introverství u nich nemůže být ani řeč, ovšem "hlava v oblacích" je stále víc profláknutější. Melancholie, odměřený vztah k lidem, nějaké to pisálkovství, úvahy a filosofování. Tohle všechno se nám tady nějak rozmáhá. Já už tomu podléhám velice dlouho a proto můžu z vlastní zkušenosti říct, že tato závislost se lečí hůře než ostatní a jenom velice těžce se z ní člověk vyhrabává.


Fandoms. Fandoms everywhere!
A nakonec fanouškovství. Dneska je totiž velice kůl patřit do nějakého fandomu, ať už jde o Beliebers nebo Whoviany. Oblibte si něco, ujíždějte na tom, všem o tom neustále říkejte a úspěch je zaručen :)
Což je v podstatě můj případ. Pomalu ale jistě se změ stává něco jako "multifanoušek" A (na což jsem obvzlášť hrdá) jsem něco jako přenašeč. V tom slova smyslu, že tím postupně zamořuju celé svoje okolí (i to malé okolí, které mám k dispozici). ve skutečnosti, už odolává jenom pár jedinců. A jedná se samozřejmě hlavně o seriály. Už totiž neznám nikoho, kdo by alespoň jeden seriál nesledoval (i když se většinou jedná o věci jako Ordinace nebo Doktoři z počátků, které opravdu z duše ... nemám ráda). Jasné je, že seriály jsou, co se působení na psychiku člověka týče, geniálně vymyšlené. Otevřené konce, obsahy s rozličnými charaktery a různé zvraty či nečekané události. Závislost na přidávání dalších a dalších dílů je vě většině případů neutuchající. Čili opět zaručená :)

Jak sami vidíte, dnes víc prorazíte, když podlehnete jedné z těch "méně škodlivých závislostí" (i když jak kdy, žeano :D), protože se pořád více rozrůstají a přece jenom u nich nehrozí riziko rakoviny plic nebo otravy metylalkoholem :)

Vaše
Nolmë
zdroj obrázku

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor | Web | 3. května 2014 v 18:22 | Reagovat

No upřímně, často je to pravda. Co můžeme dělat s tím, že ty děti kouří? Když to není dítě z mé rodiny, můžu jít a říct jim: Hele, caparti, kouření je škodlivý, típněte to nebo to řeknu rodičům a tak dál. A co udělaj oni? "Jdi do prdele."
A když je z rodiny, tak to můžu říct rodičům, můžu ho trochu hlídat, ale zase to nejsem já, koho poslechne a kdo na něj bude platit. Jedině, kdyby to bylo moje dítě.

2 tanec-anter | Web | 3. května 2014 v 18:31 | Reagovat

Tvůj článek je k zamyšlení a má velikou hloubku. To, že mladiství kouří j velice špatné, ale co se týče dospělích není to o nic lepší. Komunita závislých se čím dál více rozrůstá a to neni dobré:) Prostě by se lidstvo mělo vzpamatovat:) Pěkný blog!

3 Laleh Maro | E-mail | Web | 3. května 2014 v 19:13 | Reagovat

Páči sa mi tento článok. :-)
Úplne súhlasím, zlá, zlá reakcia. Kedysi ťa na ulici okríkol hocikto, že fajčiť sa do 18 nepatrí, ale teraz na to každý kašle kvôli svojmu pohodliu.
Čo sa týka kadejakých závislostí, celkom ich chápem a preto neodsudzujem žiadnu, lebo každá prináša akýsi pocit ...príjemných stavov? Ak sa to tak smie nazývať. :-)
Len ma štvú ľudia, čo to nútia aj mne. "Božé, božé, pozri si už ôsmu a deviatu sériu HIMYM, nemám sa s kým o tom rozprávať." rly? :-? nemám čas, nenúťte ma. :D

4 Nolmë | E-mail | Web | 4. května 2014 v 9:25 | Reagovat

[1]: a [2]: Děkuju ;-)

[3]: Díky :) Tos ještě nepotkala takového manipulátora, jako jsem já *muhehehe* :-D

5 Hanyuu | Web | 4. května 2014 v 10:46 | Reagovat

No jestli je fanouškovství záležitostí téhle doby si tedy nejsem moc jistá. Odjakživa každý někam patří. Každá generace má to svoje a vždycky je něco, na čem lidi ujíždí. Teď to je u dětí Bieber, dřív to byli Lunetic - stejně jako má každá doba svoje ublízané šamponky a klučičí kapely, ze kterých jsou malé holky paf, tak má i svoje filmy a seriály, které se určitým skupinám líbí a ony chodí a neustále o tom mluví. Nenazvala bych to závislostí, je to úplně normální jev ve společnosti.
Závilost je to tehdy, kdy bez toho ten člověk nemůže být a stává se z něj troska, jakmile se k tomu nemá šanci dostat. To, že o tom mluví a je z toho nadšený z něj závisláka v takovém tom pravém smyslu opravdu nedělá, dělá to z něj jen fanouška a těch jsou napříč všemi generacemi ohromné masy.  

A co se týče kouřících dětí. Nevidím důvod, proč se snažit někoho okřikovat, když tě stejně pošle do určitých míst. Je to problém rodičů, kteří nezvládnou své dítě vychovat tak, aby to cígo nikdy nevzalo do huby.

A ještě nekončím... a já vím, že tě seru, ale introvertsví a snílkovství se opravdu nedá jen tak rozšířit a mluvit o tom, že se rozmáhá. Je to vlasnost, se kterou se narodíš, ať ji chceš nebo nechceš. To, že to o sobě teď každý druhý píše je věc jiná. :-D

6 Nolmë | E-mail | Web | 4. května 2014 v 13:34 | Reagovat

[5]: Vyčerpávající :D Faktem je, že to tady vždycky bylo. Ovšem myslím si, že téměř každé fanouškovství se dříve či později stane závislostí. Né takovou tou závislostí, kdy si v absťáku podřezávám žíly. Právě proto jsou v podstatě neškodné.
Díky za názor, jsou opravdu daleko hroší věci, co mě serou :-D

7 Daniel | Web | 6. května 2014 v 15:01 | Reagovat

Pěkný článek, jenže jak se ubránit "trendům" dnešního světa ? Přežívají pouze ti nejsilnější ... :-)

8 Šárka | Web | 9. května 2014 v 21:03 | Reagovat

To jsou ale hezké závislosti :)A ta poslední je velmi sympatická. :D Dá se jí vůbec vyhnout? Mimochodem nádherný design :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.