Je suis Charlie.

11. ledna 2015 v 19:13 | Nolmë |  Přemýšlet
Zdravím přátelé!


Zase mi to jednou nedá, abych se nepohrabala v aktuálním dění ve světě. Mám teď na mysli konkrétně události v Paříži. Věřím, že to nikomu z vás neuniklo. Ale kdyby přece, tak tady je pár základních informací. Na redakci humoristického časopisu Charlie Hebdo zaútočili dva radikální muslimští radikálové. Měla to být pomsta za to, že si ve svých článcích často brali na mušku právě islám. Výsledkem bylo dvanáct mrtvých přímo v redakci, čtyři židé v obchodě s košer potravinami a jedna mladá policistka. Proč? Protože za jediného a pravého Boha.


A není to tím, že Islám je krvavé a radikální náboženství. Stačí jen maličko zapátrat.
Stejně, jako se křesťan má držet 10 přikázání, tak se má muslim držet 5 pilířů. Ty neobsahují absolutně žádné násilí. Konkrétně se tady mluví o víře v jednoho Boha, o povinnosti modlit se, o všeobecném půstu v období Ramadánu, o jakési finanční povinnosti a o pouti do Mekky, který musí každý muslim alespoň jednou za život vykonat.
V Koránu, svaté knize muslimů, jsou si ženy a muži rovni. To, co většina z islámského světa praktikuje, jde buď částečně nebo přímo proti tomu, co je v Koránu zaneseno. Dokonce tato kniha vnímá ženu mnohem příznivěji než Bible. Například porodní bolesti nejsou podle Koránu božím trestem. Překvapivé? Není to všechno.
Muslimové se mají vyhýbat válce. Mají k ní přistoupit pouze v tehdy, pokud je jim násilím nuceno jiné náboženství. I pokud se k boji rozhodnou, má to velice přísné pravidla. V těch je zahrnuto třeba to, že nemají ubližovat civilistům či poraženým vojákům. Pokud jim jejich nepřátelé nabízejí mír, mají ho jednoznačně přijmout. A co pro mě bylo snad největším překvapením, slovo "džihád" nebo-li "svatá válka" se v Koránu vůbec nevyskytuje. Nemusí být také chápano jako boj proti lidem, nýbrž jako vnitřní boj, který se vede v nitru věřícího.

Opět a znova je špatně pouze interpretace. Chyby by tak neměly být vyčítaný systému náboženství, ale lidem, kteří v tom vidí jen to, co chtějí. Když mám dobrý důvod, umím si v sobě ospravedlnit i vraždu tolika absolutně nevinných lidí. V naší kultuře je svoboda slova. V té jejich je diskriminace žen. Chodíme snad my střílet po nich kvůli tomu, že na veřejnosti mlátí své manželky, protože je to součást jejich kultury? Nevšimla jsem si.
Demokracie není pro každého, ale většina lidí jejich kultury tady žije myslím že bez problému. Ženy mají dovoleno zahalovat si tvář, nikdo je neomezuje ve vykonávání jejich náboženských povinností (pokud ty povinnosti zrovna nezahrnují střílení a zabíjení lidí). V podstatě se naší kultuře nemusí přizpůsobovat. A my tam u nich? Naprostý opak.

Paříž se kvůli tomu dnes stala hlavním městem světa, jak to nazvala média. Na padesát hlav států z celého světa šlo společně v čele průvodu více než dvou milionu lidí. Jasné gesto, jasný vzkaz poslali směrem k teroristům i francouzští muslimové, což jenom potvrzuje to, co jsem napsala o pár odstavců výše.

Tato událost otřásla světem. Otřes to byl tak mocný, že se začalo mluvit i o znovuzavedení trestu smrti v evropské kultuře nebo o omezení průchodnosti hranic Shangenského prostoru. Bylo to sedmnáct absolutně nevinných lidí. Vyjádření solidarity už jim nepomůže, ale přece jenom. Je suis Charlie.

Vaše
Nolmë
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sarush ef | Web | 11. ledna 2015 v 20:14 | Reagovat

Souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.