"Nemám rád vážnou hudbu."

3. května 2015 v 12:40 | Nolmë |  Poslouchat
Zdravím přátelé!

zdroj

Když někomu řeknu , že můj program na večer se sestává z koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, většinou jenom převrátí oči v sloup. Komu by se taky (podle všeho) chtělo dřepět dvě hodiny a poslouchat něco, při čem se nezpívá, natož nerapuje, něco, u čeho si zkrátka musíte vystačit s vlastní představivostí a myšlenkami. Hodně lidem (mladším či starším) tohle přijde nudné či nezajímavé. A pak jsou tady tací, jako třeba můj děda, kteří jen konstatují: "Toš pěkně to zahráli, pěkně." (a doma si pak spokojeně pobrukují u Šlágru, protože "těm to teda hraje"). Teď těžko říct, která skupina mě štve víc.


Já osobně vážnou hudbu miluju. Asi bych lhala, kdybych řekla, že můžu všechny skladby ze všech období. Stejně jako se mi nelíbí všechny skladby mých oblíbených kapel, tak i ve vážné hudbě mám svůj určitý vkus. Tak například skladatelé dvacátého století jsou pro mě téměř tabu. Můžu zodpovědně říct, že ve většině téhle tvorby jsem ještě nenašla nic zásadnějšího, pro co bych si ji oblíbila. I tak ale čas od času nepohrdnu ani onou pro mě nepopulární modernou. Což je podle mě zásadní kámen úrazu pro většinu lidí, kteří vážné hudbě neholdují.

Takoví na vážnou hudbu buďto zanevřeli bezdůvodně (což je ten nejvíc stupidní důvod, který mohl být) a nebo se s ní už v minulosti setkali, ale buď zrovna neměli náladu, nebo je právě tohle dílo nezaujalo, a tak vlastně došli ke stejnému konci, jako ti první. Není vyloučeno, že se jim něco takového nestalo víckrát, nebo že se potom ještě párkrát "nesnažili" znova. Někteří se prostě můžou "snažit" kolik chtějí, a stejně si k vážné hudbě nikdy vztah nenajdou, stejně jako to platí u všeho ostatního. Ovšem vymlouvat se na to, že jsem to "zkusil a ono nic" je prostě blbost.

Ono záleží taky na tom, u čeho se rozhodnete začít. Nejlépe snad, když si na youtube najdete nějakou "hitovku" z téhle oblasti. Tak třeba Vivaldi nebo Mozart vás prostě zklamat nemůžou. Nestane se z vás sice zrovna odborník, ale aspoň se už nemusíte nazývat "barbarem". Potom už je to jenom otázka vkusu. Můžete různě experimentovat, zkoušet od každého něco. Dřív nebo později si sami uvědomíte, co vás na téhle hudbě láká, kterým skladatelům dáváte přednost, a které období je vám nejsympatičtější. Pokud na to nebudete nahlížet s odporem či nutností, tak vám garantuju, že po čase si i v téhle oblasti najdete "to svoje". A co bych doporučila já?

Beethoven - Moonlight Sonata
Začala bych Půlnoční sonátou, která je opravdu hodně známá a oblíbená. Patří i mezi moje nejoblíbenější.


Rimsky-Korsakov - Scheherazade
Ruští skladatelé jsou jednoznačně mými nejoblíbenějšími, a tak není divu, že na ukázku sem zařazuji asi 4 minutový výřez ze Šehrezády. Jde opravdu jenom o úvodní část, ale i ta stačí, abyste si toto dílo zamilovali.


Weber - Koncert f-moll
Jako klarinetista si prostě nemůžu nedovolit dát sem dokaz na můj nejbolíbenější klarinetový koncert (který teď navíc zrovna cvičím). Nevím, jak to bude působit na vás na ostatní, ale pro mě je to prostě unikát.


Chopin - Nocturne no.9
Taktéž známá, taktéž výborná. Chopin má spoustu výborných věcí, tahle je asi jeho nejznámější, ale musím se alespoň zmínit třeba o Spring Waltz nebo Nocturne no. 20


Dvořák - Novosvětská
Určitě je příhodné tenhle zlomek mých oblíbených děl završit něčím od českého rodáka, i když jen krátkou ukázkou. jestli s vámi nehnuly ukázky předešlé, tak tahle by to rozhodně měla napravit.


Doufám, že vás alespoň něco zaujalo, a třeba vás i k vážné hudbě přivedlo.
Vaše
Nolmë

P.S.: Je těžké hledat si k vážné hudbě jakkýkoliv vztah, když už ve škole do vás učitelka hudební výchovy hustí něco takového (skutečná chuťovka):

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sw | Web | 4. května 2015 v 18:24 | Reagovat

To není, že ji nemám ráda. Jde spíš o to, že to ve mně prostě většinou nic nevzbuzuje. Ale jak říkám, jsem proti škatulkování - poslouchám, co se mi líbí... :D

2 Allex | Web | 6. května 2015 v 9:44 | Reagovat

Já mám vážnou hudbu ráda, někdy je dost uklidňující. Skladby, které jsi vybrala jsou moc pěkné. :)

3 Kája | Web | 6. května 2015 v 18:42 | Reagovat

Já taky miluju arificiální hudbu (promiň, jako maturantka z HV si to slovo nemůžu odpustit :D). Nejvíc je mi po chuti Janáček.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.