Děcka od počítačů

15. července 2015 v 20:39 | Nolmë |  Přemýšlet
Zdravím přátelé!


zdroj

Čtvrtka prázdnin nesměle klepe na dveře, čili jsme v podstatě v tom nejlepším. Člověk by si tak rád zpoza okna svého kutlochu užíval šedivého počasí. Jenomže.
Den co den, hodinu co hodinu, sem ze všech stran přichází jekot dětí. Doslova ze všech stran. Od pole za naším domem, z chodníku před naším domem, z domu naproti. Furt, nonstop, neustále.
Ale nechci si na ně stěžovat, nebylo by to fér vzhledem k tomu, když si vzpomenu, jakého bordelu jsme nadělali my, když jsme byli v jejich věku... každopádně vede mě to k trochu jiné myšlence. Neměly by všechny ty děcka být spíš zalezlé doma u svých počítačů a tabletů, jak hodně lidí neustále tak rádo přehdazuje?"Dnešní děti jsou tak zkažené! Umí jenom vysedávat doma. Už neví, co to je hrát fotbal nebo běhat venku s kamarády. Celý jejich život je jenom online." Různé formy tohoto názoru nejsou výdobytkem jenom dnešní doby. To samé říkali naše babičky, prababičky a zase jejich babičky. S lidstvem se to táhne pořád. Každá generace má pocit, že ona je to nejlepší, co svět mohlo potkat, a že ta následující ho vede pouze k úpadku.
Vnímá to tak i hodně lidí v mém věku. Všichni mají potřebu se neustále vztekat, jen co uvidí nějaké malé dítě s tabletem.
Podle mě jsou takové reakce přehnané.
Faktem je, že děti narozené 2005 a později, jsou elektronikou obklopeni mnohem víc, než jsme kdy byli my. Už od raného dětství se učí jak s ní zacházet a jak ji udělat součástí svého života. Pochopitelně, že to má vliv na jejich oči, celkový rozvoj a podobně, ale ptám se: co když je to přirozený vývoj? Moje babička by vám řekla, že on malička chodívala na pole séct trávu a okopávat brambory. Nějaký pračlověk by vám zase řekl, že se od tří let učil líčit pasti na mamuty. Tak dnešní dítě vám holt řekne, že od dvou let umí na tabletu.
Nejčastějším argumentem v tomto tématu bývá asi to, že děti už se tolik nehýbají, což potom takové vede ke vzniku obezity. Inu, jak už jsem předeslala v perexu. Kam se vrtnu, vidím pobíhající a ječící děti. Bez tabletů! Ty mají sice schované doma a i na ty si dneska jistě najdou čas, ale i tak. Tablety neznamenají to, že děti se ztratí z ulic. Jenom tam budou o hodinu míň. Jakože pořád (možná naivně) věřím, že 90% rodičů dávám svým dětem určitý povelený časový limit, který na počítačích či tabletech můžou strávit.
Takže tak. Nemyslím si, že tyhle menší děti jsou na tom nějak výjimečně špatně. Že jejich budoucnost je jenom sezení u počítače v propoceném tričku s dvou tunovým břichem. Jenom si pravidla svého dětství trochu poupravily a já bych řekla, že dokud nebude muset vláda rozhodovat o povolení či nepovolení registrovaných partnesrtví s notebooky a tablety, pak můžeme být naprosto klidní.

Vaše
Nolmë
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sw | Web | 15. července 2015 v 22:40 | Reagovat

No nic ve zlém, ale stačil mi týden ve městě a z těch "dnešních dětí" mi bylo fakt zle.
Tablet netablet povaha generace X se prostě nezapře - jde do kelu!

2 Nolmë | Web | 16. července 2015 v 7:06 | Reagovat

Já taky netvrdím, že ty děcka jsou nějaké výjimečně čisté charaktery. Jenom říkám, že je potřeba hledat problém jinde, než v technologiích.

3 Eva | E-mail | Web | 18. března 2016 v 13:55 | Reagovat

Ano, já se snažím děti brát hodně ven a pořád s nimi něco dělat. Když mi dochází nápady, tak juknu sem http://iskolky.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Co se tolik diskutovaných autorských práv a zdrojů obrázků týče:
Zdroje lze najít pod každým příslušným obrázkem, až na obrázek v perexu, jehož zdroj bývá zpravidla na konci článku. Tyto obrázky povětšinou ještě sama upravuji. Všechny gify pocházejí z tumblr.com. Všechna videa jsou z youtube.com.
Obrázky, použité v rubrice s výtvarnou, tvořivou a fotící tématikou, jsou mnou pořízené, stejně jako všechny ostatní obrázky, u kterých není zdroj uveden. Za případné omyly při zdrojování se omlouvám.
Obrázek na pozadí blogu je odtud.